Pokud budete někdy projíždět ulicemi severně od Londýna a narazíte na podivné černé vozidlo plížící se hlemýždím tempem, dejte mu trochu prostoru. Nebojte se, nemá lasery. Má však schopnost detekovat praskliny v chodníku a utěsnit je, to vše samo. Jmenuje se Autonomous Road Repair System (zkráceně ARRES) a v současné době prochází reálným testováním v Hertfordshire.
Zvláštní v každém směru
Ano, vypadá to trochu děsivě. Nový Atlas přirovnává hranatou karoserii k Tesla Cybertruck, i když z jeho zvláštních proporcí dostáváme spíše atmosféru stroje z futuristického sci-fi filmu. A pomiňme fakt, že její název utvořený zkratkou je v řecké mytologii sdílen s bohem války. Nejsou tu žádná oscilující červená světla, která bychom mohli vidět, takže je pravděpodobně nechce zničit lidstvo. Má to ale pěkná kola.
Tento stroj je vyvinutý výzkumníky z University of Liverpool a technologickou společností Robotiz3d, využívá různé senzory, kamery a další technologie ve spojení s opravovacím zařízením, které samo o sobě vyplňuje trhliny. To znamená, že ARRES může být dálkově řízen lidským operátorem, ale smyslem celého projektu je vyvinout něco, co dokáže autonomně provádět opravy silnic 24 hodin denně.
Podle rady hrabství Hertfordshire se projekt vyvíjí od roku 2020 a nedávno dokončil svůj první test v reálném světě. Konkrétní podrobnosti o tom, jak přesně to funguje, zatím nebyly odhaleny, ale v regionu budou pokračovat zkoušky, aby se systém dále doladil pro oficiální použití. Existují také plány na vybudování větší verze, která může vést armádu terminátorů ke splnění ještě více automatizovaných úkolů při opravách silnic.
„Jsme oddáni našemu poslání pomáhat budovat bezpečnou a udržitelnou silniční infrastrukturu prostřednictvím inteligentní a automatizované údržby a oprav,“ řekl Sebastiano Fichera, spoluzakladatel a technický ředitel Robotiz3d.
„ARRES Prevent je navržen tak, aby autonomně prováděl úkoly utěsnění trhlin kombinací průkopnických funkcí ARRES Eye, našeho špičkového řešení silničního průzkumu s umělou inteligencí, s nejmodernější robotikou a bezpilotní mobilitou, aby proaktivně snižoval počet výmolů. Spolupráce s radou hrabství Hertfordshire zrychlila naše vývojové tempo a popohnala nás k našemu cíli, kterým je revoluční způsob údržby silnic.“